Vianoce sa nám nezadržateľne blížia. A vy už iste nejaký ten darček máte. Alebo nie? Ak stále premýšľate, čo by ste svojim milovaným dali pod stromček, máme pre vás cool tip na nevšedné a originálne darčeky. Je to podpora inovatívneho materiálu a módne doplnky značky Malai.
Prečo práve toto? Pretože kúsky sú vyrábané originálne a z neobvyklého materiálu. Malai je dieťaťom slovenskej rodáčky Zuzany Gombošovej. Inovatívny koncept Malai Studio pod jej rukami vznikol počas jej štúdií odevného dizajnu. Zuzana sa nebála zbúrať zabehnuté stereotypy a pustila sa novou cestou. Tak vznikol Malai, teda moderný a 100% prírodný materiál, ktorý pripomína kožu, alebo impregnovaný papier.
Eko a udržateľne
Filozofia Malai Štúdia spája ekológiu, dizajn, udržateľný prístup a ochranu životného prostredia. To celé ešte v kombinácii s najaktuálnejšími módnymi trendmi a vysokou originalitou.
A vy môžete tento jedinečný projekt podporiť prostredníctvom crowdfundingovej kampane na serveri HitHit.cz, kde dostanete nielen tieto originálne kúsky z výnimočného materiálu, ale aj ďalšie štýlovky.
Malai je, keď…
Malai je úplne unikátny svojím zložením, vlastnosťami a vzhľadom. Predstavuje vegánske riešenie v módnom priemysle, ktorý patrí k najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Má však využitie aj v ďalších segmentoch. Hlavnou zložkou materiálu Malai, ktorý sa vyrába v juhozápadnej Indii, je bakteriálna celulóza pestovaná na vode zo zrelých hnedých kokosov.
Bakteriálna celulóza je najčistejším zdrojom celulózy na zemi, získava sa bez použitia akýchkoľvek chemikálií. Voda z kokosov je odpadom v miestnych továrňach na spracovanie kokosov. Malá jednotka denne vyleje do svojho okolia až 4000 litrov tejto vody, ktorá následne kvasí a okysľuje pôdu. Využitie tejto vody na výrobu inovatívneho materiálu je teda tiež benefitom pre miestne prostredie.
Alternatívny materiál
Malai je vegánskou alternatívou ku klasickej koži. Produkcia klasickej kože totiž výrazne znečisťuje životné prostredie, a to na mnohých úrovniach. Pri činení koží je používané viac ako 400 druhov chemikálií a výrazná je aj súvisiaca produkcia odpadov. Najčastejšie používanými alternatívami ku klasickej koži sú plasty PU a PVC – tieto materiály sa však ťažko recyklujú a navyše zamorujú vzduch voľnými časticami.
Riešením môže byť práve Malai. Je 100% rozložiteľný v prírode a plne kompostovateľný – v komposte sa rozloží do 90 dní. Žiadna zo surovín použitých na výrobu nie je na báze ropy, alebo jej derivátov. K farbeniu sa používajú prírodné rastlinné farbivá bez použitia silných chemikálií. Všetky ingrediencie pochádzajú z Indie, na výrobe sa podieľa miestne obyvateľstvo. Výrobné procesy sú kompletne ekologické, 90% vody použitej na výrobu je recyklovaných. Materiál pri svojom vzniku neprodukuje znečistenie a má veľmi nízku energetickú stopu.
Zuzana Gombošová začala s bakteriálnou celulózou experimentovať v týchto štúdiách na londýnskej univerzite Central Saint Martins. V spolupráci s indickým produktovým dizajnérom Susmithem sa pôvodný výskumný projekt rozrastá v predaja schopnú obchodnú sieť.
Už dva roky
Na trh bol Malai uvedený v októbri 2017. O dva roky neskôr je na prahu ďalšia expanzia, ktorú možno podporiť cez portál Hithi . Ten prepája kreatívnych ľudí s tými, ktorí ich chcú podporiť. Na prispievateľa čakajú atraktívne odmeny ako napríklad Malai náramok, peňaženka, sandále, kúsok z limitovanej kolekcie, personalizovaná kabelka , alebo pobyt v mieste výroby.
A čo je náplňou kampane na Hithit?
Cieľom je nazhromaždiť sumu v hodnote 15 318 €. Táto suma je určená na výskum a rozvoj existujúcej výrobnej jednotky v oblasti kapacity a mechanizácie. Konkrétne sa jedná o zdroje na nákup sušičky, hydraulického stresu, kalandrovacieho lisu a materiálu pre výskum a vývoj, ktoré by mal zabezpečiť širšie možnosti využitia tohto biologického materiálu.
Zdroj foto: Malai
Autor: Pavla Košík Jelínková