Turistika je v našich končinách veľmi obľúbená. Niet sa čomu diviť, naša krajina je na turistiku priam stvorená, o čom svedčí aj veľký počet značených turistických chodníkov. A okrem toho, s turistikou je naozaj jednoduché začať.
V predajni sú pochopiteľne úplne iné podmienky ako v horách
Ak s turistikou chcete začať, na úvod nepotrebujete špeciálne vybavenie. Až na jednu vec, ktorá je veľmi dôležitá, ak nechcete hneď z prvej túry prísť s nepríjemnou bolesťou kolena alebo horším zranením. Sú ňou turistické topánky, ktoré sú pre bezpečný pohyb v nespevnenom teréne absolútne nevyhnutné.
V prípade, že už máte množstvo túr za sebou, určite viete, čo od turistických topánok očakávate. Ak sa však chystáte na kúpu svojich prvých, určite sa vám zídu nasledujúce rady, ktoré vám pomôžu si lepšie vybrať. Je totiž rozdiel skúšať si napríklad obľúbené AKU topánky v predajni a absolvovať s nimi celodennú túru.
Takto sa aspoň trochu priblížite podmienkam na turistike
Pri kúpe, resp. skúšaní si turistických topánok je potrebné čo najviac „nasimulovať“ podmienky, v akých budú vaše chodidlá na túre. Uznávame, že to znie nereálne, ale čiastočne sa to dá. A aj to pomôže.
V prvom rade je dobré si turistické topánky kupovať popoludní alebo večer. Prečo? Chodidlá budete mať po celom dni opuchnuté. A aký to má súvis s turistikou? No presne také ich budete mať aj po dni strávenom na turistickom chodníku.
Dôležité je tiež zobrať si na skúšanie ponožky, ktoré budete mať aj na túre. Tie sú totiž hrubšie a to môže mať vplyv na výber veľkosti topánky. To isté platí aj o anatomických stielkach, ak ich plánujete v turistických topánkach mať. Môže sa zdať, že ide len o maličké rozdiely, ale na celodennej túre spravia aj takéto „drobnosti“ veľa.
Zdroj obrázka:
Autor: goodmanphoto / Stock.adobe.com